| ASIN | B08N5LXNY4 |
| Additional Features | Android Auto, Apple CarPlay |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #3,664 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #18 in Car Audio Receivers |
| Brand | BOSS Audio Systems |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Audio Amplifier, Smartphone, Speaker |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 1,134 Reviews |
| Display Type | LCD |
| Global Trade Identification Number | 00791489129008 |
| Item Dimensions L x W x H | 7.32"L x 4.17"W x 4.25"H |
| Item Weight | 2.09 Pounds |
| Manufacturer | BOSS Audio Systems |
| Mfr Part Number | BVCP9700A |
| Model Number | BVCP9700A |
| Product Dimensions | 7.32"L x 4.17"W x 4.25"H |
| Special Feature | Android Auto, Apple CarPlay |
| Style Name | 7 Inch No CD |
| Tuner Technology | AM/FM |
| Tuner Type | AM/FM |
| UPC | 791489129008 |
L**B
Awesome unit for the cost, perfect for a more budget friendly setup
C**O
Pros outweigh the cons. Good double din stereo from a reputable brand
D**S
Excellent Radio, Less than Adequate Customer Support
R**S
Nice upgrade from my old Sony
Good replacement for my older, less powerful Sony head unit. The rear USB cables allow for some custom console phone connections and an additional USB port for loading photos or playing movies. The other port is labeled for Android Auto or Apple CarPlay. This newer design forces the installation of a custom single pole single throw toggle switch to simulate the parking brake though. Plenty of YT vids on this though. The old school tap off the negative wire no longer works. The 300+ watts also really makes the sub sound better too. Adding images from a USB drive as wallpapers is a little tricky, as you must rotate the image when reviewing them for the button to select it to be visible, then after a few seconds it will be saved. Images are only visible when using the tuner. Oh, and the button illumination color is NOT changeable on the 9700A model. You only get blue. So far, so good though. November 2025 Update Unit is starting to have random issues where the display is black after starting the vehicle. While sound is still heard, volume controls do not work. Issue is resolved by restarting the vehicle. Still looking for a pattern of failure before seeking warranty service.